Produkty do pielęgnacji dla mężczyzn

powrót

Wiedza

O ile produkty do golenia już dawno uwzględniono w ofercie rynkowej, dzisiaj sytuacja nieco się zmieniła. Wystarczy przyjrzeć się liniom kosmetycznym w perfumeriach czy supermarketach, by dostrzec wzrost zakresu oferty skierowanej do mężczyzn. Towarzyszącym temu zjawiskiem jest zwiększanie się liczby gabinetów piękności, które coraz częściej zachęcają mężczyzn do przekraczania ich progów. W ostatnich latach jesteśmy świadkami upodabniania się męskiej gamy produktów do damskiej: żele wyszczuplające, nawilżające spraye, kosmetyki złuszczające... Wszystko dostosowane do specyfiki męskiej skóry. Ba! Nawet producenci biokosmetyków mają coś dla panów, którzy chcą o siebie dbać zgodnie z duchem czasu – czyli ekologicznie.

Męska skóra

Męska skóra jest o około 20% grubsza od kobiecej, jest również bardziej tłusta, do czego przyczyniają się męskie hormony – androgeny, zwłaszcza testosteron. Tłustość jej sprawia, że bardziej jest narażona na pojawianie się zaskórników, rozszerzone pory, trądzik i łojotok. Gruczoły potowe również pracują mocniej niż u kobiet, odczyn skóry jest więc bardziej kwasowy. Z drugiej strony sebum i pot wzmacniają film hydrolipidowy skóry mężczyzn, dlatego jest ona zwykle lepiej nawodniona, bardziej elastyczna i odporna na zmarszczki. Zawiera więcej kolagenu i elastyny. Za to kiedy zmarszczki już się pojawią, są głębsze i bardziej widoczne.

Typowo męski zabieg, jakim jest golenie, jest jednym z największych wrogów skóry panów. Niszczy ochronny film, powodując przesuszenie, podrażnienie naskórka i zaczerwienienie, dlatego program pielęgnacji dla mężczyzn musi obejmować łagodzenie skutków częstego golenia. Wrażliwa skóra wcale nie jest rzadkością u panów.

 

 

Twarz

Najważniejszym produktem na męskiej półce z kosmetykami będzie z pewnością produkt do golenia. Musi być dobrej jakości, żeby minimalizować uszkodzenia skóry. Jego zadaniem

jest nawilżenie i zmiękczenie włosów oraz ochrona prawidłowego pH skóry i filmu hydrolipidowego.

Ważne są także peelingi do twarzy, które pozwalają uniknąć wrastania włosów po goleniu, co może stać się przyczyną infekcji mieszków włosowych. Poza tym oczyszczają i wygładzają powierzchnię skóry. Dostępne są w postaci żelów bądź kremów o działaniu mechanicznym (mikrokulki silikonowe lub polietylenowe, zmielone orzechy) albo chemicznym (kwasy AHA i BHA).

Ta pielęgnacyjna podstawa dzisiaj poszerza się o produkty takie jak żele do mycia twarzy, kremy nawilżające i ochronne, kremy do okolic oczu, serum, kosmetyki przeciwzmarszczkowe, maseczki... Przeznaczenie ich jest podobne jak przeznaczenie kosmetyków dla kobiet, ale zapachy i opakowania dopasowane są do męskich gustów. Mężczyźni lubią też, jeśli kosmetyki wchłaniają się szybko, nie pachną mocno, są proste w użyciu i skuteczne.

Wszystko to sprawia, że liczba panów przekonujących się do sensu dbania o wygląd rośnie systematycznie.

 

Ciało

W czasach, gdy kult ciała jest wszechobecny, mężczyźni również chcą dbać o zachowanie dobrego wyglądu skóry i ciała. Niektóre marki przewidziały ten trend i proponują serie kosmetyków do ciała dla mężczyzn.

  • Nawilżające– ich celem jest zapewnienie intensywnego i przynoszącego ulgę nawilżenia, to znaczy bez tłustej i lepkiej warstwy na naskórku. Konsystencje kosmetyków są więc lekkie i płynne, ale składy bogate. Dobrym pomysłem są spraye, które maksymalnie ułatwiają aplikację.
  • Wyszczuplające i ujędrniające– mężczyźni trudniej niż kobiety gromadzą tkankę tłuszczową, ale kiedy już się pojawi w nadmiarze, mają więcej kłopotów z pozbyciem się jej, zwłaszcza z okolic brzucha. Dodatkowo z racji grubości skóry substancje aktywne mają trudniejszą barierę do pokonania. Wymaga to od producentów kosmetyków sporej ilości pracy, by stworzyć produkt wyszczuplający dla panów.
  • Żele pod prysznic z peelingiem: produkty typu 2 w 1, łączące przeznaczenie pielęgnacyjne z higienicznym. Mężczyźni nie przepadają za godzinami spędzanymi w łazience, dlatego chętnie wybierają takie wielofunkcyjne kosmetyki. Peeling jest zabiegiem, którego gruba męska skóra szczególnie potrzebuje.

 

W gabinecie

Profesjonalne marki kosmetyczne również mają coś dla panów. Poza tym, że wiele z nich oferuje linie do podstawowej pielęgnacji (mycie, golenie, kremy nawilżające), ich propozycją są zabiegi, i to nie tylko na twarz, ale także na ciało.

Nawet jeśli w waszym gabinecie rzadko bywają mężczyźni, nie zapominajcie o tym, by mówić klientkom, że skóra ich partnerów także potrzebuje pielęgnacji. Dajcie im próbki kosmetyków, które będą mogły podarować bliskim sobie mężczyznom. Mężczyźni raz przekonani do jakiegoś produktu będą go używać stale. Z pewnością to kobiety, które odwiedzają kosmetyczki, są najlepszymi ambasadorkami pielęgnacyjnej oferty dla panów.

 

Anne-Sophie Gamelin

tłum. Dorota Bury

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS