Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Szczupłe i jędrne ciało – jakie kosmetyki?
powrótWiedza
Nieco fizjologii
Cellulit, czyli dokładniej – lipodystrofia, charakteryzuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej i najczęściej zlokalizowany jest na udach, pośladkach, kolanach, brzuchu i ramionach. Polega na nieprawidłowym rozkładaniu się tłuszczu w adipocytach, co powoduje ucisk naczyń krwionośnych przez nadmiernie rozrośnięte albo zbyt liczne komórki tłuszczowe. Nagromadzenie tłuszczu, wody i toksyn powoduje powstanie charakterystycznych nierówności widocznych mniej lub bardziej wyraźnie na powierzchni skóry. Towarzyszy temu degeneracja i twardnienie włókien kolagenu, co przyśpiesza starzenie się tkanki łącznej.
Wyróżniamy trzy typy cellulitu odpowiadające trzem stadiom jego rozwoju:
Cellulit tłuszczowy – miękki, niebolesny podczas uciskania ciała. Widoczny jest na biodrach, udach, brzuchu lub ramionach. Jest konsekwencją nadmiaru masy tłuszczowej. W tym stadium adipocyty kumulują się, włókna kolagenu są gęste, ale jeszcze mają normalną budowę.
Cellulit obrzękowy lub wodny – dotyczy głównie dolnych części ciała, jest miękki w dotyku. Często powiązany jest z zaburzeniami krążenia, ponieważ usztywnione włókna kolagenu uciskają żyły, powodując zatrzymywanie wody, toksyn i sprzyjając powstawaniu obrzęków.
Cellulit włóknisty – charakteryzuje go fibroza (zwłóknienie). Jest twardy w dotyku i bolesny. Sytuuje się na udach, pośladkach, kolanach i stanowi najbardziej zaawansowane stadium tego defektu. Nierówności są wyraźnie widoczne, a uciskane nerwy są przyczyną odczuwanej bolesności.
Czynniki sprzyjające rozwojowi cellulitu
Przede wszystkim są to czynniki hormonalne – a głównym winowajcą są hormony żeńskie, które są powiązane z różnymi etapami życia kobiety: dojrzewaniem, zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych, ciążą, menopauzą. Dlatego właśnie cellulit jest postrzegany jako dolegliwość typowo kobieca, rzadko dotykająca mężczyzn.
Sprzyjają mu też czynniki genetyczne: one wpływają bowiem na liczbę adipocytów. Ponadto proces spalania tłuszczów w procesie lipolizy jest „zaprogramowany” genetycznie, co oznacza, że niektóre osoby mają większe skłonności do odkładania się tłuszczu niż inne przy jednakowej diecie.
Wreszcie nie można lekceważyć wpływu trybu życia. Dieta zbyt kaloryczna lub niedbała rozregulowuje metabolizm. Organizm niezdolny do usuwania szkodliwych substancji odkłada je. Z kolei siedzący tryb życia sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze niż ilość dostarczanych kalorii. Przyczynia się również do rozleniwienia metabolizmu, a to upośledza wydalanie toksyn i odpadów. Również stres ma wpływ na powstawanie cellulitu, ponieważ pod jego wpływem wydzielany jest kortyzol, który powoduje zatrzymywanie wody i hamuje rozpad tłuszczów.
Możliwości gabinetów kosmetycznych
Techniki manualne, aparaty, kosmetyki, nutrikosmetyki – oferta zabiegów pozostających w zasięgu możliwości kosmetyczki jest szeroka. Jeśli umiejętnie dobierze się różne metody, terapia będzie dopasowana do potrzeb indywidualnych i – co najważniejsze – skuteczna.
Podstawa jest zdiagnozowanie typu cellulitu, a celem – pobudzenie krążenia krwi i limfy, ułatwienie odprowadzania nadmiaru płynów, zapobieganie włóknieniu tkanki, poprawa wyglądu skóry i ujędrnienie.
Niezbędny jest jednak aktywny współudział klientki. Kuracja wymaga globalnego podejścia. Wiedza, doświadczenie i umiejętności kosmetyczki ora odpowiedni dobór preparatów i urządzeń to podstawa powodzenia.
Substancje aktywne i surowce roślinne wspomagające wyszczuplanie
Wyszczuplające: ograniczające lipogenezę – rutyna, sfingozyna, pobudzające lipolizę – kofeina, teofilina, escyna, miłorząb japoński, L-karnityna...
Sprzyjające odprowadzaniu wody: poprawiające drenaż – bluszcz, ruszczyk kolczasty, jastrzębiec kosmaczek, kasztanowiec indyjski, czerwona winorośl...
Ujędrniające: wpływające na tonus skóry – olej sezamowy, witaminy A i E, krzem, kwasy AHA, skrzyp polny, wąkrotka azjatycka...
Anne-Sophie Gamelin
Cabines nr 249
Tłum. Dorota Bury