Stymulacja kolagenu przez światło pulsacyjne

powrót

Technika

Wskazania dla zastosowania światła pulsacyjnego (IPL) obejmują dziś wiele zabiegów (trwała depilacja, usuwanie przebarwień, zmian naczyniowych na skórze, trądziku, blizn...), ale istnieje jedno, które jest kluczowe w arsenale technik mających na celu odnowę skóry – stymulacja kolagenu.

Czemu służy stymulacja kolagenu?

Poza naturalnym starzeniem się związanym z wiekiem wiele czynników codziennie przyczynia się do pogorszenia wyglądu skóry (ekspozycja na promienie słoneczne, zanieczyszczenia atmosferyczne, dym tytoniowy, stres, zmęczenie). Najpierw zmienia się koloryt cery, potem dochodzi do zwiotczenia tkanek i pojawienia sie zmarszczek, ponieważ włókna podporowe skóry tracą sprężystość. Światło pulsacyjne umożliwia naprawę tych uszkodzeń, a tym samym przywraca skórze młodszy wygląd.

Jaka jest rola kolagenu w skórze?

Kolagen to białko syntetyzowane przez komórki znajdujące się w tkance łącznej – fibroblasty. Jest on prekursorem włókien kolagenowych, bardziej lub mniej zorganizowanych, które charakteryzują się wysoką odpornością na rozciąganie. Pomaga to skórze utrzymać jej strukturę. Niestety, fibroblasty z wiekiem stają się coraz mniej aktywne, a około 35-40. roku życia ich produkcja w ogóle spada do zera. Synteza kolagenu, a także elastyny (włókna elastynowe zapewniają skórze sprężystość), a także molekuł takich jak kwas hialuronowy, maleje, przez co skóra traci naturalne właściwości fizyczne, co powoduje pojawienie się zmarszczek i wiotczenie.

Jak pobudzić syntezę kolagenu za pomocą IPL?

Żeby działać skutecznie, światło musi mieć cel. W zabiegu fotoodmładzania to woda obecna w tkance łącznej stanowi ów cel. Jej kontrolowane podgrzewanie skutkuje dwoma zjawiskami:

  • napięciem poprzez skurcz włókien kolagenowych pod wpływem ciepła – jest ono odczuwalne natychmiast, ale utrzymuje się zaledwie kilka godzin;
  • wypełnieniem – poprzez stymulację fibroblastów, które zaczynają produkować neokolagen, a także elastynę i kwas hialuronowy.

Czy istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu?

Są to takie same przeciwwskazania jak w przypadku innych zabiegów z wykorzystaniem światła pulsacyjnego – ciąża, zażywanie fotouczulających leków i ziół, niektóre schorzenia dermatologiczne, tatuaże...Podczas wywiadu przeprowadzanego przed zabiegiem prosi się o niewykonywanie w tym samym czasie żadnych zabiegów medycyny estetycznej, pielęgnacja kosmetyczna jest natomiast dozwolona.

Jak wygląda zabieg?

Na oczyszczoną skórę, po zabezpieczeniu oczu klienta specjalnymi okularami ochronnymi, nakłada się żel przewodzący. Do opracowania całej twarzy wystarczy około dwudziestu błysków lampy. Po zabiegu zaleca się nałożenie kremu nawilżającego i stosowanie mocnej ochrony przeciwsłonecznej. Kolejny zabieg przeprowadza się po tygodniu – a następne przez osiem tygodni. Zabieg podtrzymujący można wykonywać co dwa miesiące.

Które strefy najwięcej skorzystają z tego zabiegu?

Najczęściej wykonuje się zabiegi na twarzy w celu zmniejszenia zwiotczenia i spłycenia zmarszczek. Można jednak tę technikę wykorzystać na innych obszarach, takich jak szyja, dekolt czy ramiona.

Jakie rezultaty można zaobserwować?

Poza natychmiastowym, ale nietrwałym napięciem pierwsze efekty widać zazwyczaj po około czterech tygodniach. Skóra staje się delikatniejsza, bardziej świetlista, zmarszczki znikają albo spłycają się. Skóra zyskuje jędrność i wygląda młodziej.

Podsumowanie

Jest to technika łatwa w użyciu, bezbolesna i szybka. Można ją stosować o każdej porze roku, nie wymaga też wyłączenia z codziennego życia.

Dr Laurent Danguis

Lekarz i wykładowca uczelni medycznej

 

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS