Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Wyszczuplanie brzucha
powrótWiedza
Niewielki brzuszek i wałeczki tłuszczu związane są z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej i brakiem sprężystości mięśni. To zjawisko dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. „Oponka” nie tylko nie wygląda estetycznie, ale jest też bardziej niebezpieczna niż tłuszcz zgromadzony na innych częściach ciała. Nadmiar tłuszczu brzusznego sprzyja stanom zapalnym w organizmie i zaburzeniom krążenia, które odpowiadają za wiele chorób, szczególnie metabolicznych i sercowo-naczyniowych.
Przyczyny powiększania się tkanki tłuszczowej na brzuchu są rozmaite: menopauza, ciąża, stres, predyspozycje genetyczne...
Sposoby wyszczuplania
Żeby zrzucić brzuch, niezbędne są trzy drogi postępowania, które należy połączyć w celu uzyskania szybszych i trwalszych rezultatów.
Odżywianie
Konieczne jest stosowanie zrównoważonej i zdrowej diety, unikanie podjadania, zbyt tłustego jedzenia, nadmiaru soli i cukru. Nie należy jednak się głodzić i zbyt długo zwlekać z kolejnym posiłkiem, ponieważ grozi to niekontrolowanym wzrostem apetytu i podjadaniem. Posiłki należy spożywać o regularnych porach, bez pośpiechu, dobrze przeżuwając kęsy, dzięki czemu szybciej poczujemy sytość i zapewnimy sobie lepsze trawienie. Należy ograniczyć produkty mączne, a postawić na tzw. spalacze tłuszczu, na przykład jabłka, płatki owsiane, cytrynę, zieloną herbatę, paprykę, cynamon (reguluje poziom cukru we krwi), brokuły, ananasa, kawę, rośliny strączkowe i kiwi. Uwaga jednak – mimo że pomocne, nie sprawią cudu!
Aktywność fizyczna
Sport jest niezbędny, żeby uzyskać widoczne rezultaty w postaci wyszczuplenia sylwetki. Jest on ważny nie tylko dlatego, że zużywa tkankę tłuszczową, ale też pomaga ujędrnić skórę. Ćwiczyć należy regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Ćwiczenia cardio są szczególnie godne polecenia – bardzo energochłonne, zużywają mnóstwo kalorii i zwiększają wytrzymałość fizyczną. Żeby jednak wyszczuplić brzuch, potrzebne są jeszcze ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Dobrym kompromisem jest aquaerobik i aquabiking: poprawiają kondycję, wzmacniają mięśnie, a dodatkowo ćwiczenie w wodzie zmniejsza cellulit.
Zabiegi i kosmetyki
Substancje aktywne, które warto polecić, to na przykład kofeina obecna w wielu produktach wyszczuplających i zielona herbata znana z właściwości energizujących. Mają one działanie pobudzające i lipolityczne. Podobnie działa wyciąg z czerwonego wina, który poprawia drenaż płynów, wyciąg z kasztanowca indyjskiego poprawiający krążenie krwi i limfy, z kolei forskolina uchodzi za spalacz tłuszczu.
Żeby krem czy balsam działały skutecznie, trzeba je poprawnie nałożyć – najpierw wykonać masaż szorstką rękawica lub szczotką, potem dopiero nałożyć produkt. Takie postępowanie pobudza mikrokrążenie i ułatwia przenikanie substancji czynnych w głąb skóry.
Pewne manewry, jak rolowanie skóry, pozwalają mechanicznie zniszczyć tkankę tłuszczową.
Jeśli chodzi o aparaturę, wiele z urządzeń gabinetowych ma za zadanie uporać się z niechcianymi krągłościami dzięki wykorzystaniu podczerwieni, elektrostymulacji, rolowania...
Również medycyna estetyczna oferuje skuteczne zabiegi – na przykład niszczenie komórek tłuszczowych za pomocą szoku termicznego (kriolipoliza). Zastosowanie temperatury wynoszącej około -4 stopnie Celsjusza pozwala zniszczyć trójglicerydy zmagazynowane w adipocytach, które następnie usuwane są do przestrzeni międzykomórkowej. Żeby nie zostały ponownie zmagazynowane, zabieg należy wesprzeć drenażem limfatycznym i piciem dużej ilości wody.
Technologia nieustannie rozwija się, by dostarczać coraz skuteczniejszych metod usuwania tłuszczu – nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia.
Julie Palmero
tlum. Dorota Bury