Korekta cery i „rzeźbienie” twarzy

powrót

Makijaż

Tuszowanie cieni pod oczami, ujednolicanie kolorytu skóry... Co wybrać, żeby zakamuflować niedoskonałości cery? Wystarczy użyć odpowiednich kosmetyków i kolorów, żeby uzyskać efekt w postaci świeżego i naturalnego wyglądu.

Korektory

Korektory do kolorytu cery i tuszujące cienie pod oczami są przeznaczone do niwelowania niedoskonałości kolorystycznych skóry, takich jak zaczerwienienia, niebieskawe lub zielonkawe plamy, zażółcenia u palaczy, ziemista cera, oznaki zmęczenia itd.

Zaczynamy od tuszowania cieni

Korektor kamuflujący cienie musi być koloru beżowego o bardzo jasnym odcieniu. Pozwala on zatuszować lub złagodzić cienie. Kremowa i elastyczna konsystencja umożliwia aplikację w pobliżu oczu, a także spłycenie zmarszczek oraz linii bez ich dodatkowego podkreślania. Kolor korektora dobieramy do karnacji – musi być on o dwa tony jaśniejszy od naturalnego koloru skóry, żeby rozświetlić okolice oczu i nadać skórze zdrowy wygląd.

Jak go nakładać?

Nakładamy niewielkie ilości kosmetyku w miejscu występowania cieni, w okolicy wewnętrznych kącików oczu. Pędzelkiem z fazowanymi krawędziami idealnie rozprowadzimy produkt na skórze. Rozcieramy brzegi dokładnie, żeby nie było plam. Potem nakładamy podkład tak jak zwykle.

Korektory kolorowe

Korygowanie niedoskonałości kolorystycznych może okazać się trudne. Żeby je uprościć, istnieje pewna prosta sztuczka, pozwalająca znaleźć właściwy odcień korektora: trzeba pamiętać o zasadach kolorymetrii! Na kole chromatycznym wystarczy wyszukać kolor zmiany skórnej i odszukać kolor przeciwny, który ją zatuszuje. Na przykład zaczerwienienia koryguje się zielonym korektorem, a niebieskawy odcień – pomarańczowym.

Jak nakładać kolorowy korektor?

Umieszczamy odrobinę kosmetyku bezpośrednio w miejscu, które chcemy skorygować, i rozcieramy pędzelkiem z fazowanymi krawędziami. Ten etap następuje przed nakładaniem podkładu.

Jakie korektory są stosowane najczęściej:

  • Korektor zielony: pozwala zniwelować zaczerwienienia.
  • Korektor żółty lub bursztynowy (pomarańczowy odcień żółci): rozświetla cerę złotawą lub śniadą i tuszuje niebieskawy odcień skóry. Ożywia również cerę osób o śródziemnomorskim typie urody.
  • Korektor fiołkowo-różowy lub różowy: neutralizuje nierówny koloryt cery i nadaje jej zdrowy wygląd. Świetnie nadaje się dla cery o ziemistym odcieniu.
  • Korektor lawendowy: neutralizuje żółty kolor cery oliwkowej lub zielonkawej, ożywia cerę osób o azjatyckim typie urody i zmęczonych.
  • Korektor pomarańczowy: kamufluje niebieskawe i sine plamy.

Jakie niedoskonałości cery można skorygować makijażem

Skóra może prezentować różne rodzaje skaz, które tworzą dwie wielkie grupy:

Wrodzone niedoskonałości skóry – to skazy istniejące od narodzin. Mogą to być czerwone plamy, jak naczyniaki, albo jaśniejsze zmiany w kolorze skóry, a nawet odbarwienia. Czasami są ciemniejsze, przybierając kolor kawy z mlekiem, ale to rzadsze przypadki.

Dermatozy nabyte – to ciemno zabarwione plamy związane z nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, a także zaczerwienienia rozsiane po całej twarzy (jak kuperoza albo trądzik różowaty). Białe plamy występujące w bielactwie spowodowane są miejscową depigmentacją skóry. Z kolei niektóre blizny albo ślady pozostałe po trądzikowych wykwitach mogą być czerwone albo białe.

Żeby zatuszować takie skazy, trzeba użyć opisanych wyżej korektorów, dobierając je zgodnie ze wskazówkami.

Rozświetlanie cery i „rzeźbienie” twarzy

Korektor tuszujący cienie może służyć również jako rozświetlacz do skóry. Żeby użyć go w tym celu, trzeba już po nałożeniu podkładu zaaplikować korektor pośrodku twarzy, wysoko na policzkach, na podbródku, w okolicach oczu i nosa. Taki korektor można też zastąpić bardzo jasnym beżowym podkładem. Nada to świetlistości twarzy, podkreśli jej trójwymiarowość.

Jeśli zdecydujecie się popracować w ten sposób nad twarzą, możecie też rzeźbić ją za pomocą podkładu ciemniejszego albo pudru brązującego. Ciemny kolor należy nałożyć na kontury twarzy, na brodę, w okolicach dołków policzkowych (pod górną szczęką), ale też na skrzydełka nosa i w załamaniach powiek. To sprawi, że twarz nabierze trójwymiarowości, stanie się wydłużona, delikatniejsza, wyszczuplona i wyrzeźbiona – bardziej kobieca. Dołki w policzkach można także podkreślić brązowym suchym cieniem do powiek albo kredką. W takim przypadku należy dobrze upudrować twarz i pędzlem do różu nałożyć cień.

Przydatna sztuczka

Światłocienie dobrze jest tworzyć za pomocą pędzla do powiek nr 12. Zapewnia on większą precyzję. Jeśli natomiast problemy sprawia tworzenie płynnych przejść między kolorami, można użyć pędzla do różu, żeby rozcierać granice kolorów.

Stéphanie Bernard

 

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS