Pielęgnacja na noc – dziesięciokrotna skuteczność

powrót

Wiedza

Nocą skóra regeneruje się, żeby lepiej się bronić i stawiać czoła czynnikom obecnym za dnia. Nocne produkty pielęgnacyjne wzmacniają naturalne mechanizmy metabolizmu skórnego. Mają działanie silniejsze niż zabiegi dzienne i pozostawiają skórę ożywioną oraz zregenerowaną

Liczne badania chronobiologiczne wykazały, że chwila, w której aktywność komórkowa osiąga swoje maksimum, przypada na godzinę 1.00 w nocy. Skóra staje się wtedy wyjątkowo przepuszczalna i chłonna, łatwo absorbuje substancje obecne w kosmetykach. Tak samo jak reszta naszego ciała, skóra posiada swój biologiczny zegar. Za dnia broni się przed czynnikami zewnętrznymi, a nocą regeneruje i odbudowuje swoje najważniejsze elementy strukturalne.

Między godziną 23.00 a 4.00 nad ranem skóra pozbywa się toksyn i odbudowuje swój film hydrolipidowy. Uzupełnia też rezerwy wody, usuwa patogenne czynniki. Krążenie krwi jest wyjątkowo nasilone, by zapewnić energię niezbędną do odnowy komórkowej i dotlenienia: nocą skóra regeneruje się intensywnie.

Przydatne składniki pielęgnacyjne

Nałożenie produktu „na noc” pozwala wesprzeć naturalną pracę organizmu w chwili, kiedy skóra jest najbardziej chłonna. Zabiegi naprawcze, odbudowujące, przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, nawilżające i pielęgnujące są wtedy wyjątkowo mile widziane. Przypomnijmy jednak, że kosmetyki należy dobrać do potrzeb skóry i jej rodzaju. Składniki naprawcze i przeciwzmarszczkowe, których warto szukać, to kwas hialuronowy, witamina C i peptydy. Noc to również znakomita okazja, by użyć substancji fotouczulających, takich jak retinol o działaniu przeciwzmarszczkowym, kwasy owocowe lub składniki wybielające przebarwienia. Rezweratrol również jest godny polecenia w nocnej pielęgnacji ze względu na jego silne właściwości sprzyjające odnowie komórkowej. Kwas salicylowy obecny w produktach na noc ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, a przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, sprzyjając detoksykacji i spowolnieniu starzenia. W przypadku cery suchej i wrażliwej można poszukać preparatów z substancjami działającymi naprawczo, jak owies i aloes. Skóra tłusta lub mieszana będzie wdzięczna za krem zawierający cynk lub olejki esencjonalne. Nie ma jednak jednej reguły co do substancji czynnych, ponieważ wiedza o optymalnym składzie kosmetyków zmienia się nieustannie. Trzeba wybrać to, co nam służy najlepiej.

Jakie kosmetyki?

Kosmetyki na noc dostępne są w postaci kremów, serum lub olejków – w takiej postaci mogą intensywnie i dogłębnie nawilżać oraz odżywiać skórę. Olejki znakomicie równoważą i pielęgnują skórę. Cera tłusta lub mieszana lepiej toleruje krem lub tzw. olejek suchy (nie tłusty). Dla cery suchej idealny będzie bogaty krem albo odżywczy olejek, który zapobiegnie jej wysychaniu, na przykład olejek z orzechów laskowych lub nasion róży. Dla cery dojrzałej przyda się przeciwutleniający olejek arganowy lub uelastyczniający olejek z ogórecznika. Coraz częściej produkty do pielęgnacji na noc mają postać maski.

Warto pamiętać, że potrzeby skóry zmieniają się w ciągu doby i należy dobierać kosmetyki tak, by służyły jej najlepiej.

Julie Palmero

tłum. Dorota Bury

 

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS