Przedwczesne starzenie

powrót

Wiedza

Doktor Marie-Laurence Mac Donald, lekarz medycyny estetycznej i dietetyk, wyjaśnia coś, co zainteresuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn – mianowicie mechanizmy przedwczesnego starzenia. Przekraczając próg gabinetu kosmetycznego, klienci mają jeden główny cel: wydawać się młodszymi. Wobec rosnącej potrzeby rynku, która sprawia, że jesteśmy bombardowani informacjami i kuszeni coraz to nowocześniejszymi produktami, kosmetyczka powinna być kimś w rodzaju beauty coach, czy też anti-age coach. Personel salonu urody powinien wiedzieć, jakie są przyczyny przedwczesnego starzenia, umieć je wyjaśnić i przede wszystkim – zaproponować najodpowiedniejsze sposoby zapobiegania temu procesowi oraz opóźniania jego skutków.


Fizjologia starzenia się skóry – przyczyny wewnętrzne

Przede wszystkim pamiętajmy, że starzenie się jest procesem naturalnym i nieuniknionym!

Według danych francuskiego INSEE (Narodowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych) dzięki odpowiednim zabiegom medycznym i wdrożeniu prewencji można zyskać dodatkowe 3-4 miesiące rocznie w przewidywanej długości życia. Daleko nam do obrazu naszych dziadków – wszyscy chcemy starzeć się pięknie i jak najdłużej nie dopuszczać do pojawienia się oznak upływu czasu.

Jak wygląda starzenie się skóry od strony fizjologicznej?

  • Warstwa rogowa i film hydrolipidowy są dwiema głównymi naturalnymi barierami ochronnymi skóry. Z czasem warstwy te stają się cieńsze, co sprawia, że skóra jest wrażliwsza na wpływ zewnętrznych czynników.
  • Fibroblasty obecne w tkance łącznej skóry są komórkami produkującymi kolagen i elastynę. Z czasem ich aktywność spowalnia (o 1% rocznie), a sieć elastycznych włókien staje się rzadsza. Kwas hialuronowy (znany dziś chyba wszystkim) jest naturalnie wytwarzany przez organizm. Nawilża skórę i wspiera proliferację komórek. Jego poziom również jednak spada z upływem czasu.
  • Sieć naczyń krwionośnych, które dostarczają składników odżywczych do skóry, staje się uboższa i mniej wydajna.

Tak oto utrata elastyczności i napięcia skóry, która nie może już dłużej opierać się skurczom mięśni podskórnych, daje pole pojawieniu się zmarszczek.

Jakie są zewnętrzne oznaki starzenia?

W medycynie estetycznej mówi się o trzech głównych oznakach zewnętrznych starzenia się skóry. Są to:

  • degeneracja: zmarszczki, bruzdy i zmiana tekstury skóry;
  • utrata napięcia i elastyczności – zwiotczenie skóry;
  • spadek objętości – utrata gęstości skóry.

Zewnętrzne przyczyny przedwczesnego starzenia się skóry

Czynniki środowiskowe przyspieszające starzenie się skóry są liczne. Z pewnością każdy zna większość z nich, ale często zapomina się o nich, kiedy klient przychodzi prosić o radę. Należy więc zacząć od podstaw i przypomnieć te czynniki oraz ich wpływ na skórę.

Dieta: skóra jest odzwierciedleniem tego, co jemy i co pijemy. Bardzo źle reaguje na:

  • niezdrowe posiłki przyjmowane o zmiennych godzinach, nieregularnie;
  • zbyt dużą ilość kalorii;
  • zbyt wiele „złego tłuszczu” (mięso, wędliny, smażone potrawy) zamiast tłuszczu „dobrego” (ryby, tłuszcze roślinne);
  • zbyt mało warzyw i owoców, które są źródłem cennych antyoksydantów;
  • zbyt mała ilość wypijanej wody.

Słońce i promienie UV: one również sprzyjają starzeniu się skóry i pojawianiu się zmarszczek, zaburzając równowagę syntezy białek (szczególnie nasilają niszczenie kolagenu i elastyny). W komórkach przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, bardzo szkodliwych, jeśli występują w nadmiarze.

Nikotyna: palenie papierosów zmniejsza przepływ krwi (powoduje skurcz naczyń krwionośnych), a tym samym upośledza dotlenianie i dostarczanie składników odżywczych do tkanek. Skutkuje to wieloma widocznymi objawami: skóra staje się szorstka, krucha, traci elastyczność, a zmarszczki są głębsze. Te objawy są o tyle dotkliwsze, że zabiegi pielęgnacyjne w przypadku osób palących odnoszą mniejszy skutek.

Zaburzenie równowagi hormonalnej: ono również może być przyczyną przedwczesnego starzenia się. Często towarzyszą mu fizyczne oznaki niedoborów hormonalnych. Trzeba wziąć je pod uwagę i doradzić konsultacje z odpowiednim lekarzem w przypadku wątpliwości.

Rozwiązania – zabiegi

Fundamentalne znaczenie ma pierwszy etap: dokonanie diagnozy skóry klienta.

Jeśli nie zapytacie go o nawyki życiowe, wykonane zabiegi i oczekiwania, nie będziecie mogły zaproponować odpowiedniego postępowania. Kluczowe znaczenie mają:

  • Porady dotyczące zdrowego trybu życia, uwzględniające czynniki zarazem endogenne i egzogenne. Niezbędna jest umiejętność doradzenia zrównoważonej diety, aktywności fizycznej i zalecenie ograniczenia palenia tytoniu.
  • Umiejętność skierowania do odpowiedniego specjalisty, w przypadku gdy zachodzi potrzeba uregulowania gospodarki hormonalnej, poradzenia sobie z zaburzeniami żywienia lub w razie problemów z rzuceniem palenia.
  • Zalecenie domowej pielęgnacji. Czy założyłabyś brudną koszulę? Oczywiście, że nie! Jeśli klientka nie ma nawyku poprawnego oczyszczania skóry, jak może oczekiwać dobrych rezultatów?

Co jeszcze mamy w zanadrzu?

Zabiegi gabinetowe manualne: jeśli klientka oczekuje dobrych efektów, zorientujcie się, jaka jest oferta firm kosmetycznych, poszukajcie bogatych w substancje czynne kosmetyków, również dla skóry wymagającej i wrażliwej. Wybierajcie te z dużą zawartością przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Ochrony nigdy dość!

Zabiegi hi-tech: dzisiaj kosmetyka anti-age jest właściwie niemożliwa bez nowoczesnej aparatury kosmetycznej. Wiele gabinetów oferuje zabiegi z użyciem maszyn, ale uwaga: dobrze zastanówcie się nad wyborem aparatu. Musi on odpowiadać oczekiwanym wynikom.

Fotoodmładzanie światłem pulsacyjnym

Efekty są dobre, ale trzeba brać pod uwagę fototyp i uważać na reakcje fotouczuleniowe.

Peeling ultradźwiękowy (epidermabrazja)

Jest to doskonały zbieg, ponieważ jeśli jest wykonany umiejętnie i dopasowany do potrzeb skóry, świetnie oczyszcza ją samymi ultradźwiękami i wodą. Skutki widać od razu, a przy tym nie ma zaczerwienienia, cera jest czysta i gładka. Można też wykorzystać sonoforezę, by wprowadzić substancje aktywne do skóry i uzyskać jeszcze lepsze rezultaty.

Fale radiowe (radiofrekwencja)

Są to fale elektromagnetyczne, które powodują miejscowy wzrost temperatury w skórze właściwej, co prowadzi do regeneracji struktur skóry. Należy wybierać aparaty, które wyposażone są w końcówki do pracy na twarzy, dopasowane do jej kształtu. Niektórzy producenci w jednym aparacie oferują radiofrekwencję monopolarną, bipolarną i tripolarną. Warto zwracać uwagę na możliwość kontrolowania ciepła. Wyniki nie będą dobre, jeśli temperatura będzie za niska, a za wysoka grozi poparzeniem.

LED

Ta technologia zapewnia dobre rezultaty w kuracjach anti-age, ale zazwyczaj używana jest w skojarzeniu z innymi metodami.

Dr Marie-Laurence Mac Donald

tłum. Dorota Bury

 

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS