Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej

powrót

Medycyna estetyczna

Początki medycyny bardziej miały cieszyć oczy mężczyzn – pięknym wyglądem odmłodzonych partnerek, aniżeli dotyczyć ich bezpośrednio. Przez lata zabiegi przywracające młody wygląd kojarzono wyłącznie z przywróceniem atutów kobiecości: powiększaniem biustu, poprawą jędrności pośladków, ramion oraz tym, co było widać najbardziej – uwydatnieniem ust. Zmiana mody kreowanego wizerunku z latami zaczęła odbiegać od przerysowań i nadkorekt w kierunku przywracania naturalnie młodego wyglądu. I ten nurt zaczął wzbudzać zainteresowanie mężczyzn. Panowie rzadko chcą zmieniać swoją urodę, natomiast coraz częściej pragną zatrzymać młodość.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej© auremar - Fotolia

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przeznaczone dla mężczyzn wiele lat temu zaczęto wykonywać w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w kolebce kultu piękności – Hollywood. Według ostatniego raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej w ciągu minionych piętnastu lat liczba mężczyzn poddających się medycznym procedurom estetycznym tylko w Stanach wzrosła o ponad sto procent. Choć nie są prowadzone oficjalne statystyki polskiego rynku w tym zakresie, to szacuje się, że co piąty klient gabinetów medycyny estetycznej to mężczyzna. Obecnie jest to najszybciej rozwijający się segment w branży.

Różnice w wyglądzie między kobietami a mężczyznami są znaczne. Warunkują je inne funkcje biologiczne stymulowane różnymi procesami hormonalnymi. Skóra mężczyzn jest grubsza, nie powstają w niej drobne zmarszczki, więc pierwsze symptomy mijającego czasu też są później zauważalne. Przyjmujemy, że skóra twarzy kobiet starzeje się od okolicy oka, gdzie jest najcieńsza i poddawana intensywnej ekspresji. Kreowane mimiką tzw. kurze łapki nie są natomiast charakterystyczne dla mężczyzn w początkowym stadium starzenia. W skórze panów wcześniej pojawiają się bruzdy marszczyciela brwi i nosowo- wargowa. Wiedząc, że z wiekiem dochodzi do ubytków objętości tkanek na wszystkich poziomach, tj. tkanki kostnej, mięśniowej, tłuszczowej i skórnej, przy odmładzaniu należy brać pod uwagę uzupełnienia poszczególnych grup tkanek. U kobiet zmiany hormonalne zachodzące po okresie dojrzewania przez dalsze życie w największym stopniu wpływają na grubość tkanki tłuszczowej. Stąd zmiany wolumetryczne wypłaszczenia części policzkowej częściej występują u pań niż u panów. Natomiast z racji wyeksponowania w męskim wizerunku, przez krótko ostrzyżone włosy i uwydatnione zakola, szybko widoczne są zmiany utraty objętości w okolicy skroniowej.

Odmienny kanon urody męskiej i kobiecej narzuca inne procedury zabiegowe. Twarz kobiety charakteryzują miękkie linie podkreślające owal, natomiast ideałem męskim jest twarz prostokątna o mocno zarysowanym kącie żuchwy. Broda u pań jest naturalnie smuklejsza i lekko zwężająca się ku dołowi, u panów – zakończona prostą linią. Diametralne różnice dotyczą ust, objętość szczególnie wargi górnej u kobiet jest większa niż u mężczyzn. Z wiekiem u kobiet dochodzi do częściowego zaniku czerwieni warg i powstania zmarszczek tzw. słonecznych (palacza), promieniście okalających usta. U mężczyzn te zmiany nie występują dzięki zarostowi. Mieszki włosowe mocnego zarostu wąsów stanowią dodatkową podporę skóry uodparniając ją na odkształcenia powodowane zwiotczeniem i nasiloną mimiką. Sam zarys ust w proporcjach twarzy u kobiet często wychodzi poza środkową linię dolnej 1/3 części, u mężczyzn jest tuż pod nią. W środkowych partiach duże różnice są w ekspozycji wyniosłości. U mężczyzn należy zachować równoległość wyniesienia kości jarzmowej do kąta żuchwy, kierując ją bliżej skroni w kierunku kącika zewnętrznego oka, nadaje to wyrazu ostrości i stanowczości spojrzenia. U kobiet ten obszar przesunięty jest niżej i bardziej przyśrodkowo w linii przy skroni w kierunku środkowej części ucha. Rysy profilowe nosa też są inaczej zarysowane. U panów naturalna obłość grzbietu lekko go wypłaszcza, co powoduje, że nos jest postrzegany jako masywniejszy od wysmuklonego wyniesioną linią grzbietu, zwężającą optycznie, nosa kobiety. Kolejnym odmiennym elementem różnicującym płcie w aspekcie wyglądu twarzy są brwi. Męskie są umiejscowione pod linią oddzielającą środkową od górnej 1/3 twarzy, a kobiece od połowy swojej długości w kierunku kości skroniowej uniesione nad tę linię. Brwi mężczyzn są proste, kobiet tworzą łuk otwierający powierzchnię górnej powieki. Różnica kształtów brwi wpływa na odbiór i postrzeganie nastrojów w relacjach międzyludzkich. Proste osadzone blisko siebie nadają wyrazu grozy i pochmurności, lekkie, łukowate dodają pogody i optymizmu. Górna 1/3 twarzy, czyli powłoka okrywająca brzusiec czołowy mięśnia naczasznego, jest zazwyczaj bardziej wyeksponowana u mężczyzn, z powodu charakterystycznego łysienia androgenowego. Na wysokim, odkrytym czole bardziej widoczne są poprzeczne zmarszczki, jak i pionowe marszczyciela brwi.

Stereotypy. Z opisanych różnic musi sobie zdawać sprawę i dostrzegać je specjalista zajmujący się pacjentem w zakresie medycyny estetycznej, natomiast sam pacjent poza potrzebą działania w sferze anti-aging, nadal (prędzej w Polsce niż w krajach zachodnich) pokonuje barierę obyczajowości, nawyków i przyzwyczajeń.

Pierwszym głęboko utrwalonym przekonaniem jest stwierdzenie, że „mężczyzna nie musi być piękny, ma być przystojny i zadbany”. Wiemy jednak, że w dużej mierze to ogólne postrzeganie męskiej urody też objęte jest ramami czasu, więc jeżeli są takie możliwości, to czemu go nie zatrzymać. Kolejne przekonanie, że „mężczyzna musi być męski – nie może mieć znamion wykonywanych zabiegów”, jest ważnym wyznacznikiem dla proponowanych procedur. Powinny być one nieinwazyjne, nie powodować skutków ubocznych, np. w postaci długo utrzymujących się siniaków itp., i nie powinny zmieniać, tylko przywracać rysy. Z racji tego, że panowie inaczej od kobiet postrzegają proces starzenia (co jest uwarunkowane hormonalnie), często interesują się medycyną estetyczną nie z powodu wewnętrznej potrzeby, tylko uwarunkowań społecznych – chęci utrzymania stanowiska pracy czy nawiązania relacji z dużo młodszą partnerką. I tu proponowane zabiegi satysfakcjonująco wpływają na postrzeganie przez samego siebie i w relacjach z innymi. Przyjął się pogląd, że mężczyźni boją się strzykawki i bólu, dlatego wybierane są w pracy z nimi techniki ograniczające ilość nakłuć z doborem odpowiedniego znieczulenia. Dlatego do charakterystycznych cech zabiegu medycyny estetycznej dla mężczyzn należą procedury: szybko wykonywane, rzadko powtarzane, pozostawiające minimalne ślady działania, z zagwarantowaniem wyjątkowej dyskrecji.

Najczęstsze problemy, z jakimi mężczyźni zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej, to:

  • problemy związane z łysieniem,
  • ubytki objętości tkanki podskórnej,
  • blizny potrądzikowe,
  • niesatysfakcjonujący kształt podbródka,
  • głębokie bruzdy czoła,
  • cienie i worki pod oczami.

Zabiegi dedykowane mężczyznom należą do profilaktycznych, anti-aging oraz korygujących - naprawczych.

więcej w Cabines nr 73

Konsultacja merytoryczna Dr Robert Chmielewski
mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 73
do góry | powrót