Hirsutyzm

powrót

Zdrowie

Rozwija się od wieku nastoletniego, kiedy to owłosienie naturalnie pojawia się na pewnych obszarach ciała. Stopień owłosienia to zjawisko, któremu każda kobieta poświęca szczególną uwagę. Często stanowi problem estetyczny, może też negatywnie wpływać na stan psychiczny, jeśli owłosienie jest tak obfite, że wymaga konsultacji z lekarzem. W takim przypadku poszukuje się objawów dysfunkcji układu endokrynologicznego, która czasami może być wywołana obecnością guza.
Biotechnologia
Hirsutyzm

Co to jest hirsutyzm?

Nadmierne owłosienie, jak sama nazwa wskazuje, to nadmierny rozwój owłosienia ciała. Jeśli dotyczy kobiet i stref ciała normalnie pozbawionych włosów, takich jak klatka piersiowa, pośladki i twarz, mówimy o hirsutyzmie. Jeśli natomiast włosy pojawiają się na powierzchniach niezależnych od wpływu androgenów i zwykle pozbawionych włosów, mówimy o hipertrychozie. Te dwa schorzenia można rozróżnić na podstawie etiologii (przyczyn) z jednej strony i wyglądu włosów z drugiej. Hirsutyzm jest zależny od androgenów, męskich hormonów. Nasilenie choroby zmienia się w zależności od wrażliwości mieszków włosowych na androgeny i stężenia tych hormonów w organizmie. Pachy i wzgórek łonowy są najbardziej podatne na wpływ androgenów. Jeśli tych hormonów jest niewiele, owłosienie tych stref rozwija się normalnie. Z kolei strefy takie jak twarz, na których objawia się hirsutyzm, są zbyt „nasycone” androgenami. Niemniej podczas badania lekarz powinien zidentyfikować również inne objawy nadmiaru androgenów. Chodzi szczególnie o oznaki maskulinizacji, takie jak męska budowa ciała i męski, niski głos. Ponadto trądzik i łojotok są charakterystycznymi oznakami nadmiaru męskich hormonów.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną hirsutyzmu jest syndrom policystycznych jajników. Jest to zaburzenie hormonalne bardzo często występujące u młodych kobiet. Objawia się zmniejszeniem liczby owulacji lub ich brakiem. Guzy jajników wpływające na proces maskulinizacji objawiają się zanikiem miesiączek. Maskulinizacja to nadmierny rozwój męskich cech związany z nadmiernym wydzielaniem męskich hormonów (testosteronu). Kiedy z kolei hirsutyzm jest związany z nieprawidłową pracą nadnerczy, może wynikać z:

  • guza kory nadnerczy, który daje takie same objawy jak guz jajnika;
  • wrodzonego przerostu nadnerczy związanego z zaburzeniami syntezy hormonów nadnerczowych. Zaburzenie to wykrywane jest w dzieciństwie na podstawie maskulinizacji i utraty soli.

Czasami hirsutyzm jest wynikiem terapii (kortykosteroidami anabolicznymi i androgenami). Chodzi na przykład o niektóre leki stosowane w leczeniu epilepsji i endometriozy.

więcej w Cabines nr 55

Florent Amsallem
publikacje Cabines 55
do góry | powrót