Współczesne trendy w wystroju wnętrz

powrót

Wnętrza

Czy można mówić o dominujących tendencjach w wystroju wnętrz lokali użytkowych?Co roku na międzynarodowych targach, w najnowszych katalogach, czasopismach i reklamach styliści i projektanci mebli, form użytkowych, tkanin, farb oraz oświetlenia proponują odważne i odmienne potraktowanie tematu.
Biotechnologia
Współczesne trendy w wystroju wnętrz

W pogoni za modą

Śledząc to, co się dzieje współcześnie w projektowaniu wnętrz, można wyciągnąć wniosek, że równolegle funkcjonują i współgrają ze sobą różne style i tendencje projektowe, konkurując ze sobą, uzupełniając się i przeplatając. Tendencje obowiązujące w modzie, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, skłaniają do pogoni za najnowszymi odcieniami farb lub za jakimś oryginalnym detalem sugerowanym przez jedno z wielu czasopism wnętrzarskich. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż moda szybko przemija, a wnętrza urządzane w ten sposób bardzo szybko starzeją się i przestają być "trendy".

Konkretny styl czy łączenie elementów?

Analizując przykłady zrealizowanych wnętrz, znajdziemy wnętrza reprezentujące style od skrajnego funkcjonalizmu, przez wnętrza "domowe", klasyczne, rustykalne, etniczne, po całkowity eklektyzm. Mimo że od jakiegoś czasu dominuje moda na proste, funkcjonalne formy, obserwować można coraz większe zamiłowanie do zdobnictwa. Często realizowane jest ono na zasadzie łączenia kilku stylów i unikania sztywnych reguł. Takie podejście daje szansę na dobry efekt. Można spotkać coraz więcej przykładów właśnie takiego eklektyzmu ze względu na łatwość stworzenia oryginalnego charakteru wnętrza za pomocą dekoracji, swego rodzaju scenografii. Znacznie trudniejsze jest konstruowanie jednorodnego stylistycznie wnętrza. Wymaga to bardzo starannego przestudiowania stylu, w którym wnętrze chcemy projektować. Wymagane jest to często, jeżeli poruszamy się we wnętrzach historycznych, gdzie należy się dostosować do istniejącego już stylu budynku i wystroju.

Dekorować - tak czy nie?

Renesans przeżywają wszelkiego rodzaju gipsowe sztukaterie. Są one stosowane zarówno do renowacji starych, oryginalnych wnętrz, jak i do nowoczesnych - tu z przymrużeniem oka. Sztukaterie doskonale nadają się do zmiękczania sztywnych, geometrycznych form nowoczesnych wnętrz przez wprowadzanie drobnych elementów dekoracyjnych, jak również do tworzenia szkieletu kompozycyjnego wnętrz stylowych. Im mniej wprowadzimy dekoracji, im bardziej surowe i proste w formie wnętrze stworzymy, tym większe znaczenie będzie miała jakość użytych materiałów. W natłoku detali i dekoracji łatwiej ukryć ewentualne mankamenty wykończenia. Minimalistyczne wnętrza wymagają też perfekcyjnie dobranych elementów wystroju i kolorów. Mniej szczęśliwe zestawienia będą bowiem w nich nazbyt zauważalne.

więcej w Cabines nr 16

Ewa Horn
Dorota Łuczewska
publikacje Cabines 16
do góry | powrót