Materiały autologiczne w medycynie estetycznej

powrót

Medycyna estetyczna

Nad zastosowaniem materiałów autologicznych w celu regeneracji i rewitalizacji prof. J.V. Garcia, hiszpański naukowiec, pracował od 2003 r. Po siedmiu latach badań stworzył rewolucyjny protokół zabiegu niwelującego efekty starzenia. Skuteczność procedur potwierdził w 2010 r. i wprowadził je na rynek medycyny estetycznej Włoch – prof. M. Ceccarelli. Modyfikowane zgodnie z założeniami najnowszych osiągnięć i doświadczeń zabiegi zdobywają coraz większe uznanie. Główną ich zaletą jest bezpieczny i niedrogi materiał, którego bazę stanowi własna krew i tkanka tłuszczowa pacjenta.
Kosmetolog - zabiegi
Materiały autologiczne w medycynie estetycznej© Sebastian Kaulitzki - Fotolia.com

Celem zabiegów regeneracyjnych jest aktywacja komórek, przyczyniająca się do odbudowy utraconej w wyniku starzenia się organizmu objętości tkanek. Tego typu procedury obejmują rewitalizację na wszystkich poziomach występowania zmian, tj. naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i kości. Zabiegi o nazwie Full Face Regeneration umożliwiają przywrócenie młodzień czego wyglądu nawet osobom starszym, których skóra charakteryzuje się zaawansowanym procesem starzenia. Wyjątkowo skutecznym materiałem, do tak złożonych procedur okazały się następujące składniki autologiczne:

  • płytkowe czynniki wzrostu,
  • osocze bogatopłytkowe,
  • fibryna z osocza,
  • komórki macierzyste tkanki tłuszczowej.

Zabiegi są kuracjami wieloetapowymi. Faza pierwsza to regeneracja naskórka z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Kolejna to korekta zmarszczek przy użyciu fibryny. Następną jest zwiększenie objętości tkanki tłuszczowej przez zasilenie jej własnymi komórkami macierzystymi. Ostatni etap to odbudowa tkanki kostnej przez zastosowanie autologicznych protein kojarzonych z hydroksyapatytem wapnia.

W czasie pierwszej wizyty, rozpoczynając protokół, lekarz pobiera krew (tylko od zdrowego pacjenta). Po prostym spreparowaniu pozyskuje z niej osocze. Następnie techniką mezoterapii, w celu regeneracji skóry, wstrzykuje składnik w powierzchnię zabiegową twarzy, szyi, dekoltu lub dłoni. Płytki osocza w kontakcie z kolagenem uwalniają czynnik wzrostu, który stymuluje regenerację. Po upływie sześciu godzin lekarz wykonuje drugi, podobny zabieg, wstrzykując osocze bogatopłytkowe w obszary o największych ubytkach skóry właściwej. Miesiąc później w tych miejscach fibroblasty (komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu) wykazują szczególną aktywność. Wtedy wstrzyknięte zostają gotowe preparaty z aminokwasami (typu Skin C, Skin OX), które wspomagają wykształcenie nowej macierzy skórnej. Utrzymanie odpowiedniego pH i systematyczne, comiesięczne zabiegi mezoterapii zapewniają pozostanie skóry na optymalnym poziomie regeneracji.

więcej w Cabines nr 54

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 54
do góry | powrót