Laserowe usuwanie przebarwień

powrót

Medycyna estetyczna

Przebarwienia skóry (hiperpigmentacje) to plamki lub plamy o intensywnym brązowym kolorze, które mogą być nabyte lub towarzyszyć człowiekowi od urodzenia. Czynnikiem, który decyduje o kolorze skóry, jest naturalny barwnik – melanina. Bardzo często w praktyce kosmetologicznej spotykamy się z zaburzeniami syntezy melaniny. Ich skutkiem są właśnie zmiany barwnikowe.
Biotechnologia
Laserowe usuwanie przebarwień

Jak powstają przebarwienia i jakie są ich przyczyny?

Melanina (barwnik skóry) powstaje w wyspecjalizowanych komórkach – melanocytach. Komórki te znajdują się w naskórku. Melanocytów jest mniej więcej tyle samo u wszystkich ras ludzi, a różne kolory skóry to wynik aktywności tych komórek, nie ich ilości. Tworzenie melaniny jest uzależnione od wielu różnych czynników. Należą do nich np.:

  • promienie ultrafioletowe (jedna z głównych przyczyn powstawania przebarwień)
  • hormony (estrogeny, hormony tarczycy)
  • metale (miedź, żelazo, złoto, srebro)
  • ciąża.

Proces tworzenia barwnika przebiega w dwóch etapach:

  1. Pod wpływem enzymu tyrozynazy z aminokwasu tyrozyny powstaje DOPA (3,4-dihydroksyfenyloalanina), następnie DOPA-chinon, z którego po licznych reakcjach chemicznych powstaje właściwy barwnik – melanina.
  2. Melanina magazynowana jest w melanosomach. Melanosomy to wyspecjalizowane organelle komórkowe, które transportowane są przez wypustki melanocytów w otoczeniu komórek naskórka – keratynocytów. Typowy melanocyt ma kilka wypustek, w których znajduje się zmienna liczba melanosomów.

Wystąpienie niejednorodnego zabarwienia skóry to wynik:

  • nadmiernej liczby melanocytów w naskórku
  • nadprodukcji melaniny przy prawidłowej liczbie komórek barwnikowych.

Podział przebarwień

Przebarwienia dzielimy na:

  • naskórkowe (kumulacja melaniny w naskórku)
  • skórne (kumulacja melaniny w skórze właściwej)
  • mieszane (skórno-naskórkowe). Ustalenie głębokości przebarwień umożliwia badanie skóry za pomocą lampy Wooda (naskórkowe zarysowują się z większym kontrastem niż skórne).

Przebarwienia możemy również podzielić na:

  • nabyte (będące wynikiem oddziaływań czynników środowiskowych)
  • wrodzone (uwarunkowane genetycznie, czyli związane z mutacjami w genach kodujących białka, które biorą udział w procesie melanogenezy).

Najczęściej spotykane przebarwienia to:

Piegi (ephelides) – plamki o średnicy mniejszej niż 0,5 cm. Powstają w okolicach skóry najbardziej narażonej na działanie promieni UV. Często występują u rudowłosych osób z jasną karnacją skóry, co wskazuje na ich genetyczne podłoże. Część piegów jest widoczna nawet bez ekspozycji na promienie słoneczne, część ciemnieje pod wpływem promieni UV. W przypadku piegów melanocyty w warstwie podstawnej naskórka nadmiernie się rozrastają, ale ich liczba nie zmienia się.

Plamy soczewicowate (lentigines) – plamy o średnicy 0,5–1 cm. Są one wynikiem nie tylko zwiększania się liczby melanocytów w warstwie podstawnej naskórka, ale także występowania w skórze właściwej chromatoforów wypełnionych barwnikiem. Pojawiają się głównie na twarzy, szyi i przedramionach. Wyróżniamy dwa rodzaje plam soczewicowatych: posłoneczne (zwane również starczymi) i potrądzikowe.

więcej w Cabines nr 25

mgr Dorota Gawłowska Mazurek
publikacje Cabines 25
do góry | powrót