Odbudowa i rewitalizacja skóry

powrót

Kosmetyka w praktyce

Za skórę potrzebującą regeneracji w branży kosmetycznej uważa się skórę zdradzającą oznaki przedwczesnego starzenia, zmęczoną i osłabioną wskutek stresu, trybu życia i nieodpowiedniej pielęgnacji. Taka skóra to dla kosmetyczki wyzwanie.
rejuvi cosmetics
Odbudowa i rewitalizacja skóry

Skóra potrzebuje regeneracji co jakiś czas, regularnie, narażona jest bowiem nieustannie na kontakt z coraz bardziej zanieczyszczonym środowiskiem i życie w stresie. Cera poddana wpływowi tych czynników jest odwodniona, ściągnięta, podrażniona, pozbawiona witamin i minerałów, poszarzała. Otwartą drogę do działania mają w niej wolne rodniki, które w takich warunkach mnożą się bardzo szybko. Dotyczy to szczególnie osób po 30. roku życia, ponieważ z wiekiem zdolność do regeneracji naskórka i substancji odpowiedzialnych za jędrność, koloryt, napięcie i nawilżenie skóry spada. Również nieprawidłowy sposób pielęgnacji i długotrwałe narażanie skóry na agresywne czynniki zmuszają do sięgnięcia po zabiegi regenerujące. Np. częste korzystanie z solarium, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, brak zdrowego snu. Wreszcie czynnikiem niekorzystnie wpływającym na wygląd i zdrowie cery są... wakacje. Nie dosłownie, rzecz jasna. Chodzi o niezbyt rozsądne zachowania podczas wakacji i niedostosowanie sposobu pielęgnacji do panujących warunków klimatycznych. Od kilku lat nasi rodacy tłumnie podróżują do najcieplejszych zakątków świata, zapominając przy tym, że inny stopień nasłonecznienia w obcych krajach wymaga odpowiedniej ochrony skóry. Do tego dochodzi morska woda, która dodatkowo działa jak soczewka dla słońca, a ponadto silnie wysusza skórę i drażni ją wiatr oraz noce spędzone na imprezach.

Jeżeli nie były przestrzegane zalecenia ochrony skóry podczas wakacyjnych urlopów, po powrocie niemile zaskakują następujące objawy:

  • odwodnienie,
  • plamy posłoneczne - powstałe wskutek nadmiaru słońca lub połączenia kąpieli słonecznych ze stosowaniem pewnych kosmetyków (perfumy z alkoholem, kosmetyki z retinolem, kwasami owocowymi...) lub leków i ziół (dziurawiec),
  • zgrubienie naskórka i nasilenie łojotoku,
  • podrażnienia i rumień (pęknięte i/lub rozszerzone naczynka),
  • zmarszczki.

Wyzwanie pielęgnacyjne

Pierwszorzędne znaczenie mają zalecenia odnośnie do higieny życia i sposobu pielęgnacji cery - to jest zadanie domowe dla klientki. W miarę możliwości powinna wyeliminować z życia czynniki działające niekorzystnie na skórę (brak snu, nadmiar tytoniu, zbyt długie kąpiele słoneczne i długie godziny spędzone przed monitorem komputera). Jeżeli eliminacja taka jest niemożliwa, konieczna jest ochrona - drugie kluczowe słowo. Odpowiednie kosmetyki mają za zadanie uchronić przed niszczącym wpływem pewnych czynników: przed wiatrem i chłodem, przed wysuszającym działaniem klimatyzacji, przed promieniowaniem UV. Niezależnie od kroków podjętych przez samą klientkę niezbędna będzie specjalistyczna pielęgnacja w gabinecie - regeneracja skóry. Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi o zabiegi z użyciem substancji, które poprawią wygląd i stan skóry - odświeżą ją, odbudują i uzdrowią, poprawiając stan nawilżenia, odżywiając, dotleniając, poprawiając koloryt i wygładzając. Potrzebna tu będzie seria zabiegów w ilości uzależnionej od stopnia nasilenia problemów skóry. Charakter tych zabiegów powinien być wielostronny, ponieważ wymienione wyżej objawy złego stanu skóry występują najczęściej grupowo.

Nawilżanie

Jest to podstawowy zabieg w regeneracji skóry, ponieważ skóra na wiele stresujących czynników reaguje obniżeniem poziomu nawilżenia, a jego wyrównanie do prawidłowego skutkuje wyraźną poprawą stanu i wyglądu skóry. Doskonałe efekty przynoszą tutaj zabiegi z użyciem alg, które są wyjątkowo bogate w rozmaite substancje niezbędne skórze, oraz kwasu hialuronowego. Należy też wzmocnić film hydrolipidowy naskórka, by zapobiec utracie wody. Służą temu substancje takie jak: ceramidy, chitosan, polisacharydy, proteiny pszeniczne. Mocznik, aminokwasy i gliceryna wiążą wodę w naskórku. Przydatne będą też: kolagen, ekstrakty z kawioru, fitoplanktonu, żeń-szenia, aloesu i Centella asiatica.

Poprawa kolorytu

Zdrowa skóra ma ładny koloryt. Wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne nadają skórze ziemisty, niezdrowy kolor i pozbawiają ją naturalnego blasku. Żeby przywrócić jej ładny wygląd, trzeba postawić na peelingi, na początku delikatne, żeby nie drażnić dodatkowo zmęczonej skóry. Kiedy jej stan się poprawi i kiedy nadejdą naprawdę pochmurne dni, można zafundować skórze peelingi głębsze: green peel i yellow peel, z kwasami, mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny... Częstym problemem po wakacjach są szpecące przebarwienia posłoneczne, wymagające zabiegów wybielających: z witaminą C (rozjaśnia, wyrównuje koloryt, odświeża cerę), z kwasami owocowymi, pochodnymi witaminy A (mają także działanie przeciwstarzeniowe), arbutyną.

Zwalczanie wolnych rodników

Dla wzmocnienia zdolności obronnych skóry i uwolnienia jej od nadmiaru wolnych rodników stosuje się koktajle antyutleniaczy: witaminy A, C, E, koenzym Q10, fitohormony, roślinne polifenole, ekstrakty z zielonej i białej herbaty...

Łagodzenie podrażnień

Zaczerwienienie skóry spowodowane pękniętymi naczynkami zniwelują preparaty z witaminami PP, C i K, rutyną, wyciągiem z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, oczaru wirginijskiego i arniki górskiej. Uczucie ściągnięcia i pieczenia ukoją: d-pantenol, alantoina, olejek jojoba i z kiełków pszenicy, ekstrakt z nagietka i rumianku. Zmęczona skóra jest blada, źle ukrwiona i zwiotczała. W takim przypadku powinno się stosować substancje stymulujące, poprawiające cyrkulację krwi i zaopatrzenie skóry w tlen, np.: kofeinę, ekstrakty z arniki, mięty pieprzowej i przypraw - imbiru, pieprzu, cynamonu. W regeneracji skóry często stosuje się ampułki, serum i koncentraty, które zapewniają błyskawiczny ratunek, ponieważ mają wysokie stężenie substancji aktywnych i w przypadku opisanych wyżej problemów działają jak dobroczynny zastrzyk cennych substancji.

Zakończenie

Nowoczesny styl życia nie zawsze jest korzystny dla zdrowia, stąd rosnąca liczba klientek uskarżających się na objawy zmęczenia i osłabienia skóry. Na szczęście współczesna kosmetyka dysponuje skutecznymi metodami ochrony jej piękna i kondycji.

Dorota Bury
publikacje Cabines 30
do góry | powrót