Zabiegi łagodzące objawy trądziku

powrót

Ekspert radzi

Dla nastolatków pojawienie się trądziku jest katastrofą. Każdy z nich chce wyglądać atrakcyjnie, zwłaszcza w tym wieku. Szukają więc pomocy u dermatologa i w naszych gabinetach. Najlepsze efekty osiągniemy przy ich współpracy, a także wspomagając kurację przepisaną przez lekarza.
Kosmetolog - zabiegi
Zabiegi łagodzące objawy trądziku

Na nasilenie objawów trądziku ma wpływ szereg czynników, m.in. zła dieta, brak ruchu i dotlenienia, stres, nieprawidłowa pielęgnacja. Samooczyszczanie pogarsza znacznie stan skóry. Na szczęście nastolatki coraz częściej zasięgają porad w gabinetach kosmetycznych i stosują zalecane produkty w pielęgnacji domowej. Zabiegi wykonywane w salonach dobierane są indywidualnie do potrzeb cery.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy stworzyć odpowiedni nastrój. Młode klientki, które pierwszy raz odwiedzają nasz gabinet, są onieśmielone. Rozmowa i krótki wywiad pokonują tę barierę. Zastosowanie kominka aromaterapeutycznego z olejkiem dostosowanym do zabiegu uspokoi bądź pobudzi organizm do współpracy. Przyciemnione światło wprowadzi w odpowiedni nastrój i pozwoli się odprężyć.

Zabiegi w gabinecie

Podstawową sprawą jest prawidłowe oczyszczanie skóry. W gabinecie najczęściej korzystamy z brushingu. W ten sposób pobudzamy krążenie i powodujemy usunięcie nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Stosujemy go w przypadku „grubszych” skór i tylko wtedy, gdy nie występuje wiele zmian ropnych. Na tak przygotowaną skórę możemy zastosować ziołowe maski rozpulchniające. W skład kataplazmy powinny wchodzić: siemię lniane, lipa, otręby pszenne, płatki owsiane, korzeń prawoślazu. Oczywiście możemy korzystać z dostępnych gotowych masek rozpulchniających, które zawierają m.in. nasiona lnu, drożdże i inne składniki rozpulchniające. Do wapozonu możemy dodać kilka kropel olejku, np. z drzewa herbacianego, lawendowego. W przypadku trądziku zabieg oparty na naturalnych składnikach i ziołach przynosi bardzo dobre rezultaty. Zapach, jaki mu towarzyszy, działa uspokajająco na klientkę.

Zastosowanie maski do jonoforezy (najlepiej w serii) zmniejszy stan zapalny i ograniczy wydzielanie sebum. Jony docierające do głębszych warstw skóry regulują pracę gruczołów łojowych. Maska powinna ściśle przylegać do skóry. Ampułki, z których korzystamy, zwykle zawierają składniki dbające także o prawidłowe nawilżenie obszarów poddawanych zabiegowi.

Preparaty do mezoterapii zawierają głównie substancje naturalne powodujące odblokowanie porów skóry, zmniejszenie ich wielkości i ograniczenie wydzielanego łoju. W ich składzie można znaleźć m.in. chlorek wapnia, który łagodzi stany zapalne skóry, trikenol, witaminy, kwas hialuronowy, który chroni przed nadmiernym przesuszeniem.

W przypadku trądziku z dużą ilością zaskórników możemy wykonać peeling kawitacyjny i sonoforezę. Dzięki żelom możemy wprowadzić w głąb skóry np. witaminy, enzymy o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwłojotokowych, a także substancje łagodzące.

Przed oczyszczaniem manualnym możemy zastosować kwasy owocowe, aby odblokować pory skóry. Po zabiegu oczyszczania stosujemy miejscowo sztyft zawierający kwas salicylowy. W związku z tym, że nastolatki większą część czasu spędzają w pomieszczeniach i najczęściej nie uprawiają systematycznie sportu, warto do wspomagania leczenia trądziku wprowadzić terapię tlenową. Za pomocą aparatury można wprowadzić wraz z tlenem substancje regulujące i wspomagające poprawę wyglądu skóry. Bakterie, które powodują zmiany trądzikowe, są beztlenowcami, dlatego zastosowanie tlenu jest jak najbardziej wskazane. Terapia ta sprawi także, że polepszy się ukrwienie i koloryt cery.

W zabiegach na skórach ze zmianami trądzikowymi nie wykonujemy masażu klasycznego. Stosujemy najczęściej masaż punktowy. Dzięki temu nie przenosimy bakterii na zdrowe partie skóry. Zawsze możemy zastosować drenaż limfatyczny. Bardzo pomocne, zwłaszcza w seryjnej terapii, są maski z glinki i ze składnikami z Morza Martwego. To preparaty naturalne zawierające m.in. krzem, wapń, potas, selen, molibden, cynk. Możemy tę pielęgnację rozszerzyć na stosowanie przez klientki w domu kremów zawierających te minerały. Przyczynią się one do złagodzenia zmian i poprawią koloryt skóry. Jeżeli klientki nie mają klaustrofobii, zastosowanie maski gipsowej lub parafinowej pomoże wprowadzić lecznicze preparaty głębiej. Termoaktywna maska gipsowa poprzez wytworzenie wysokiej temperatury spowoduje rozszerzenie porów i lepsze ukrwienie, co wpływa na lepsze wchłonięcie substancji czynnych, które stosujemy pod maskę. W zależności od przebiegu zabiegu decydujemy, czy kładziemy algi, które oprócz substancji leczniczych silnie nawilżą skórę, czy skorzystamy z glinki bądź maski kremowej.

Zabiegi dodatkowe

Zmiany hormonalne, jakie pojawiają się w okresie dojrzewania, dotyczą całego organizmu. Ważne jest zatem oczyszczenie całego ciała i szczególna dbałość o higienę.

więcej w Cabines nr 51

Małgorzata Cieślewicz
publikacje Cabines 51
do góry | powrót