Peeling fotodynamiczny

powrót

Medycyna estetyczna

Komórki posiadające fotoreceptory w naturalny sposób absorbują światło, które stymuluje ich procesy fizjologiczne. Współczesna medycyna estetyczna i dermatochirurgia wykorzystują to zjawisko w zabiegach fototerapeutycznych. Efektywność zabiegów z tego zakresu została znacznie podwyższona przez skojarzenie ich z działaniem biostymulatorów regulujących metabolizm komórkowy.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Peeling fotodynamiczny

Fotoodmładzanie, zależnie od wykorzystanych urządzeń i kierunku ich działania, podzielone zostało na trzy typy:

  • I – fotoodmładzanie stosowane przy zmianach naczyniowych i barwnikowych, leczonych bodźcem termicznym. Przez przegrzanie zniszczone zostają komórki zawierające barwnik lub skoagulowane światła niewielkich naczyń.
  • II – fotoodmładzanie ukierunkowane na poprawę struktury skóry, zwiększenie elastyczności oraz spłycenie zmarszczek. Efekty uzyskiwane są dzięki bodźcowi termicznemu skierowanemu na włókna kolagenowe przez zastosowanie impulsów światła laserowego lub intensywnych pulsów światła generowanego przez urządzenia IPL.
  • III – fotoodmładzanie przez zastosowanie terapii fotodynamicznej PDT, opartej na połączeniu działania kremu fotouczulającego zawierającego kwas 5-aminolewulinowy (ALA) oraz intensywnych pulsów światła skutecznego przy wygaszaniu stanów zapalnych skóry.

Nowatorski trend w odmładzaniu typu III oparty jest na nieinwazyjnych procedurach wykorzystujących nieablacyjne urządzenia laserowe i nielaserowe, tj. IPL, LED.

Peeling fotodynamiczny jest najnowszym przykładem zabiegu fotoodmładzania typu III. Wykorzystano w nim energię pochodzącą z fotonów związanych z cząsteczkami dostępnymi biologicznie i światłoczułymi. Działanie terapeutyczne widoczne jest szczególnie w obrębie keratynocytów i fibroblastów, a w mitochondriach pochłonięta energia fotoniczna powoduje spadek fotochemiczny, dający przyrost energii komórkowej i aktywację syntezy kwasów nukleinowych. Zabieg oparty jest na stymulacji biologicznej i pobudzeniu metabolizmu, co umożliwia powstanie kontrolowanego stresu skóry związanego ze szczególną aktywacją syntezy białek przez pobudzenie receptorów komórkowych. Przyrost w ten sposób produkowanych porfiryn umiarkowanie aktywuje PDT, przyczyniając się do ogólnego odmłodzenia skóry.

więcej w Cabines nr 44

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 44
do góry | powrót